23.2.2018 07:11

Blízké okolí a zajímavosti

Bludné balvany

Nacházejí se v okolí Vřesiny, dvora Karlovce, Hatě a údolí haťského potoka. Velikost těchto balvanů je různá, největší jsou právě balvany vřesinské o váze až 16,5 q. Jižně od Vřesiny při staré hlučínské cestě je velký balvan 140x70x50 cm a ještě mnoho menších na spojovacích polních cestách mezi touto starou cestou a novou silnicí. U dvora Karlovec, na okraji louky, kde teče potok, leží několik balvanů. Jeden z nich je 140x70x52 cm velký a dva 87x52x52 a 52x35x35 cm velké. Jsou z hrubozrnné červené žuly. Pocházejí ze spodní morény.Při obrovském dubu v lese Dařanec je balvan z hrubozrnné žuly s nápisem "Mechtilden Eiche". V současné době je v obci znám ještě jeden bludný balvan v zemi vedle chodníku poblíž kostela, který by si zasloužil vyzvednutí a osazení na vhodném místě. Plánuje se další vyhledání bludných balvanů, jejich odjrytí, označení a vytvoření naučné stezky o morfologickém vývoji oblasti Vřesiny, případně jejich soustředění na vhodném místě v centru jako specifickou atrakci vesnice.

Chráněné území Dařanec

Místní část Dařanec má statut Státní přírodní rezervace od roku 1969. Území leží po pravé straně státní silnice z Vřesiny do Píště. Má rozlohu 33 ha. Dařanec je přírodním lesním porostem habrodubového lesa a buků s výskytem vzácné flóry. Z vodopisného hlediska náleží celé území do povodí nižšího řádu řeky Odry. Oblast bezprostředně přiléhá k Oderské nivě. Polesí v minulosti náleželo panstvím Lichnovských a Rotschildů, které zde měly své územní hranice. Před nimi bylo majetkem Eichendorfů ze Šilheřovic. Majitelé panství si zde nechávali vysazovat tzv. hraniční duby, z nichž některé přetrvaly dodnes. Mezi ně patří i Mechtildin dub čili "Mechtildeneiche" ( viz také předchozí odstavec ), v jehož blízkosti je bludný kámen ze skandinávské ruly, který byl dovlečen ledovcem. K němu se váže pověst o kněžně Mechtildě Lichnovské na Chuchelné a z Voštic. V současné době zbylo z dubu jen torzo. K jeho poškození přispěli lesní dělníci z Ukrajiny, kteří si v jeho dutině za nepříznivého počasí rozdělali oheň. V polesí měli revír 4 hajní. Janošova a Latkova hájenka už zanikly, Hubertova srubová se nachází na cyklotrase. Jediná trvale obydlená hájenka se nachází na úvodu do polesí.

Kostel Sv. Viléma Akvitánského

Byl postaven v roce 1930 stavitelem Luzarem z Koutů u Kravař ve slohu románsko - moderním. Je pokryt břidlou, věž měděným plechem. Je 28 m dlouhý, 14 m široký a věž je 40 m vysoká a má 6 zvonů (Panny Marie Neposkvrněné - 516 kg, Sv. Václava - 240 kg, Sv. Josefa - 130 kg, Sv. Viléma - 70 kg, Sv. Barbory - 45 kg a Sv. Vendelína - 10 kg). Rekonstrukci kostela v roce 2004 dokumentují fotografie.

Hlučínský lidový kroj

Ve Vřesině se nezachoval. Dnes je možno spatřit dívčí kroje u mladých děvčat jen ojediněle při národních slavnostech. Ženský kroj sestával z čepce a modré zástěry. Mužský kroj měl kalhotys nohavicemi vsouvanými do vysokých masivních holínek, vestu ze stejné látky jako kabát. čapka byla kožená "pohlávková" nebo vydrová beranice, klobouk byl se širokou krempou.

Lidové tance

Úplně vymizely.

Lidové pohádky

Je známá na Hlučínsku ojedinělá varianta zvířecí pohádky o lišce, vlku, medvědu a volovi. Dále ojedinělá varianta bajky o bleše a mouše. Je známa také povídka o vtipném dělení krocana, kterého chlop donesl pánovi.

Vilém

V obci žije 40 osob jménem Vilém.