15.12.2017 01:34

Taneční pro dospělé 1
14. 1. 2018 začátek od 18:00
Místo konání: KRAVAŘE, Kravaře
na zámku v Kravařích celý text

11. 1. 2014 - 31. 12. 2018 začátek od 10:00
Místo konání: Muzeum Hlučínska, Hlučín
Stálá expozice Muzea Hlučínska zachycuje pohnutou historii regionu Hlučínska na příbězích konkrétních lidí (otevřeno celoročně)

Muzeum Hlučínska otevřelo v lednu 2014 stálou expozici „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“, která návštěvníkům nabízí ucelený pohled na pohnutou a zcela specifickou minulost, kterou Hlučínsko v průběhu svého vývoje prodělalo.

Expozici tvoří tři výstavní celky: nádvoří, přízemí a podkroví hlučínského zámku. Obsahem exteriérové expozice malého nádvoří je časová osa tvořená z šesti cihelných stěn a obsahující několik desítek pro Hlučínsko zásadních dějinných událostí. Zakřivená linka stěny napovídá o složitých peripetiích historického vývoje zdejší oblasti. Druhý výstavní celek je situován do přízemí bývalé hospodářské budovy hlučínského zámku. Obsahovou náplň této expoziční části tvoří celkem šest tematických celků, které jsou faktografickým jádrem expozice - Války a armády, Hranice území, Správa území, Rodina, Ekonomika a Identita.Celkový emotivní zážitek této části umocňuje šest informačně bohatých krátkých stylizovaných filmů a fakta, z grafického hlediska zajímavě uspořádaných působivých dokumentů, fotografií a předmětů vložených do nezvyklých souvislostí. Závěrečná expoziční část v podkroví nazvaná „Paměť národa“ přibližuje jedinečné a autentické individuální osudy a příběhy obyvatel formou video-záznamů. Vše dokresluje atmosféra „půdy“, která navozuje dojem dávno zašlých dob, malých pokladů na které padl prach, nažloutlých milostných dopisů a zapomenutých hraček. Exponáty a fotografie tak střídavě vystupují z šera podkroví a zase ve tmě mizí. V zrcadlové ploše návštěvník mezi portréty mlhavě vidí i svůj odraz. Doprovodným programem k celé expozici v průběhu roku bude řada seminářů, přednášek, konferencí apod.

Stálá expozice vznikla za významné podpory občanského sdružení "Společnosti přátel Muzea Hlučínska" a dlouholeté systematické práce v terénu, badatelského a sběratelského úsilí Muzea Hlučínska. Expozice je realizována díky úspěšné žádosti Města Hlučína a finanční podpoře z Evropských fondů prostřednictví programu ROP Moravskoslezsko. celý text