Obec Vřesina
Vřesina u Hlučína

Proč se recyklují žárovky a jiná elektrozařízení?

Logo

Většina z nás už dnes ví, že vysloužilé zářivky, nefunkční žárovky a další světelné zdroje je potřeba odevzdat k recyklaci. Ne všichni ale víme, proč a jaký je jejich další osud.

Recyklace nefunkčních zářivek je důležitá ze dvou důvodů. Tím prvním je ochrana životního prostředí před rtutí, která je v těchto výrobcích v malém množství obsažena. Při vyšších koncentracích může tato jedovatá látka poškodit nejen životní prostředí, ale i naše zdraví. 

Druhým důvodem je opětovné materiálové využití, jež u zářivek a dalších světelných zdrojů v současnosti dosahuje více než 90 %. Využitím recyklovaných materiálů při další výrobě se šetří přírodní zdroje surovin. 

Zpětným odběrem a ekologickou recyklací osvětlovacích zařízení se od roku 2005 zabývá neziskový kolektivní systém EKOLAMP, který tyto služby zajišťuje i pro naši obec. Obyvatelé naší obce mohou zdarma odkládat nefunkční světelné zdroje do sběrné nádoby, která je umístěna v 1. patře obecního úřadu (vedle pošty) nebo v prodejně potravin TEMPO. Větší nefunkční světelné zdroje je možné po domluvě předat technikům obce, kteří je uloží do speciální sběrné nádoby, aby nedošlo k jejich rozbití.

Ze sběrných míst EKOLAMP se sváží světelné zdroje a další vysloužilá elektrozařízení k ekologické recyklaci, díky které jsou z nich pro opětovné použití získávány druhotné suroviny, zejména kovy, plasty a sklo. Hliník, mosaz a další kovy se mohou znovu použít v kovovýrobě, z recyklovaných plastů jsou vyráběny např. zatravňovací dlaždice či plotové dílce a sklo se používá jako technický materiál. 

Prostřednictvím společnosti EKOLAMP se v roce 2022 sesbíralo a zrecyklovalo 576 tun použitých světelných zdrojů a přes 4 010 tun velkých a malých elektrozařízení.

Díky EKOLAMPu se podařilo opětovně využít přes 90 % materiálů ze sebraných světelných zdrojů a velkých elektrozařízení a téměř 88 % materiálů z malých elektrozařízení. To je dobrá zpráva pro životní prostředí naší země.

Bohužel stále mnoho českých domácností nerecykluje a menší elektrozařízení včetně žárovek hází do komunálního odpadu. Do půdy se tak mohou dostat nebezpečné látky, se kterými si příroda jen tak neporadí. Právě vy můžete pomoci tuto situaci změnit. 

Více o problematice nakládání s nefunkčními elektrozařízeními zjistíte na www.ekolamp.cz.

 

 

 
Datum vložení: 5. 9. 2023 9:01
Datum poslední aktualizace: 5. 9. 2023 9:07
Autor: Ing. Lenka Josefusová

Události, akce

Aktuální počasí

dnes, středa 4. 10. 2023
slabý déšť 19 °C 11 °C
čtvrtek 5. 10. zataženo 17/9 °C
pátek 6. 10. zataženo 16/9 °C
sobota 7. 10. skoro jasno 18/7 °C

Evropská databanka

Evropská databanka

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Rozklikávací rozpočet

Rozklikávací rozpočet

Aktuální teplota ve Vřesině (budova OÚ)

4.10.2023 01:21

Aktuální teplota:

15,7 °C

Vlhkost:

91,3 %

Rosný bod:

14,3 °C

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů