Přírodní rezervace Dařanec a Mechtilden eiche

chráněné území v katastru obce Vřesina vyhlášené v roce 1969

Přírodní rezervace Dařanec byla za chráněné území vyhlášena v roce 1969 a to na rozloze 32,94 ha. Rezervace byla zřízena pro ochranu a zachování přirozených lesních porostů. Listnatý les v Dařanci reprezentuje typické přirozené lesní porosty Opavské pahorkatiny se zachovalou dřevinnou a bylinnou skladbou – polonských dubohabřin (lesy s převahou habru obecného, lípy srdčité, dubu letního nebo dubu zimního) s prvky karpatské květeny. V území se roztroušeně vyskytuje celá řada chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. V rezervaci se nachází několik hraničních dubů, které v minulosti vymezovaly jednotlivá panství Lichnovských a Rotschildů. Jeden z těchto stromů, přibližně 500 let starý dub, byl znám pod názvem Mechtildin dub, kam hraběnka Mechtilda Lichnovská (pravnučka Marie Terezie) zajížděla na projížďky. Místo si hraběnka natolik oblíbila, že bludný balvan, na kterém vysedávala, byl opatřen německým nápisem „Mechtilden eiche“. Z dubu zbylo jen torzo. K jeho poškození přispěli lesní dělníci, kteří si v jeho dutině za nepříznivého počasí rozdělali oheň. V roce 2022 bylo toto místo patrioty obce Vřesina obnoveno, byl zasazen nový dub a z torza původního dubu byla vyřezána socha. Místo se nachází na naučné stezce okolo Vřesiny – jedná se o stanoviště č. 3.

Mechtildinu dubu a kameni se váže několik pověstí. První z nich praví, že u stromu byl hraběnkou uloven poslední jelen, který žil v těchto lesích. Další pověst říká, že zde dřevorubci ve vykotlaném dubu nalezli opuštěnou holčičku, kterou zachránili a nazvali Mechtilda.

Datum vložení: 13. 7. 2022 8:32
Datum poslední aktualizace: 28. 3. 2024 9:03